Sıkça Sorulan Sorular

ÜYELİK İLE İLGİLİ BİLGİLER

 • Üye olmak ücretli midir?
  Mağazamıza üye olmak ücretsizdir.
  Sipariş verebilmek , indirim , kampanya ve promosyonlardan haberdar olmak ve sizlere sunmuş olduğumuz avantajlardan faydalanabilmek için hemen üye olabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın
 • Üye olmadan alışveriş yapabilirmiyim ?
  İnternet sitemizden alışveriş yapabilmek için sistemimize üye olmanız gerekmektedir. İnternet sitemizden yapacağınız alışverişlerde sizlerin temel bilgileri esas alınacağından dolayı sistem üye olmayanlara alışveriş imkanı sağlanamayacaktır.
 • Üye olanlar için telefon bilgisi neden isteniyor?
  Bazı siparişlerin gerçek sipariş olmadığı, kullanıcının sadece deneme amaçlı sipariş vermesi gibi durumlarla karşılaşmaktayız. Takdir edersiniz ki bu tür işlemler de, siz değerli müşterilerimize verdiğimiz hizmette performans kaybına yol açmaktadır. Siparişin gerçekten talep edilip edilmediğini anlamak amacıyla, telefonla sipariş veren müşterilerimizden onay almak durumundayız. Bu yüzden de üye olduğunuzda telefon bilginizi veriyor olmanız şartını aramaktayız.

TROPHEUS BESLEME

TROPHEUSLARDA BESLENMEDE DİKKAT EDİLECEKLER

1- TAZE SU: Balık beslemenin en önemli kuralının sık su değişimi olduğunu düşünüyorum. Bir akvaryumda haftayı geçmeyen hatta haftaya kalmayan su değişimleri olursa o akvaryuma hastalığın kolay kolay uğramayacağını düşünüyor ve görüyorum. Onun için trop akvaryumlarında sık sık su değişimi yapmalısınız. Haftada %20-30. Ben haftaya bırakmadan su değişimlerimi yapıyorum. Böylelikle balıklarım daha rahat ediyor, nitrat azalmasından dolayı daha hızlı büyüyorlar ve ben de tertemiz sudaki balıklarımı daha güzel bir şekilde izliyorum. Su değişimi, su değişimi, su değişimi...2- BESLENME: Evet troplarda beslenme önemlidir ancak akvaryum dünyasında beslenme olayı biraz(!) abartılıyor. 15-20 çeşit hatta 25 çeşit yem yedireni gördüm. Bu zararlı mı? Tabiki değil. Balığın canına minnet. Ancak cebe fena halde zararlı. Gerek de yok arkadaşlar. Zira trofeuslar için üretilen yemlerin içeriği üç aşağı beş yukarı aynı. Ana madde spiriluna. Onun için öyle 10-15 çeşide gerek yok kanaatindeyim. 4-5 çeşit almak yeterlidir. Fazlası imkanlarla alakalı. İlla almak istiyorum derseniz sizi kimse durdurmaz. Yem olayında ise şu tecrübelerimi aktarabilirim:

a) Bir markadan 100 gr yem alacağınıza iki markadan 50'şer gr alıp onları karıştırın. Böylelikle her markanın yeminden kullanmış ve o yemin artılarında istifade etmiş olursunuz. Ayrıca 100'er gramlık yemler alındığında aylarca bitiremiyorsunuz. Ben 5 çeşit 100'er gramlık yem aldım, 60 tane balığı günde 4-5 kere beslediğim halde 4-5 ayda bitti. Onun için 50'şer gram alın her yemden.

b) Yavruları günde 4-5-6 kere besleyebilirsiniz. Hiçbir sorun olmaz. Ancak damızlık olmak üzereyken öğün sayısını 3'e hatta 2'ye düşürün. Bu onları yağ tutmalarını ve yatıp durmalarını engeller. Damızlık olduklarında yatıp durmamaları lazım tabiki bize.  Bir öğün, tane (granül) yem attıktan sonra diğer öğün pul yem atın. Sürekli tane yemle beslerseniz tıkanabilirler. Yavrulara ve damızlıklara artemya vermekte hiçbir sakınca yoktur. Artemya, su piresi verebilirsiniz/verin. Damızlıklara haftada bir öğün, yavrulara sık.

c) Özellikle yurt dışından gelmiş F0 balıklarda aşırı yemleme yapmayın. Şunu unutmayın doğadaki balık bir sonraki öğünün ne zaman olacağını bilemediği için yiyecek buldu mu yiyebildiği kadar yer. Ancak bu durum akvaryumlarımızda söz konusu değil. Bir sonraki öğünün vakti belli. Onun için bir öğünde alışık olmayan tropları aşırı yemlemeyin. Tıkanıp kalırlar. Zira bunlar Malawi balıkları kadar dayanıklı değiller. Bloata hemen yakalanıyorlar. Yem atarken bir balığın 2-3 tane yem kapmış olmasının ona yeteceğini bilin ve ona göre yemleyin. Ancak balığınız uzun zamandır çok yemeye alıştıysa bir sorun olmaz. Ben bir öğünde balıklarım artık yemeyinceye kadar yem atarım.Ancak unutmayın bebekliklerinden beri bu durumdalar ve haftada 3 öğün yeşillik veririm. Yem miktarını yavaş yavaş artırın.

ç) MUTLAKA HAFTADA EN AZ BİR GÜN SADECE YEŞİLLİK VERİN. Belki beslenmedeki en önemli madde budur. Yeşillik hem hayvanın midesini ve bağırsaklarını rahatlatır hem de rahat boşaltmasını sağlar. Bu şuna benzer: Her gün döner yiyen bir adamın sindirim sisteminin bozulması ve sonucunda sulu yemek yemek istemesi gibi. Onun için haftada bir tam gün hiç kuru yem vermeden sadece yeşillik verin geriye kalan 6 günde de 1-2 öğün yeşillik verin. Böylelikle hiçbir tıkanma sorunu yaşamazsınız Allah'ın izniyle. Ev yapımı yem hazırlayın ki sürekli sebze haşlamak zorunda kalmayın. Ev yapımı yemin içine ne katalım derseniz ıspanak, bezelye ve kabak katın da diğerleri imkanınıza ve zevkinize kalmış.

d) Damızlıklara canlı yem verelim mi? Haftada bir kere artemya, su piresi olabilir. 3- EN İYİ YEMLER: Trofeuslar için en iyi yemlere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Tropheus Için En Iyi Yemler4- AKVARYUM: Tabiki troplarımıza büyük akvaryumda bakacağız. 1 metrenin altındaki akvaryumlar hem bize hem de onlara sıkıntı çıkarır. Unutmayın bu balıkların baskın erkekleri 40-50 cm'lik alanı sahiplenirler ve oraya çiftleşecek dişi haricinde hiçbir balığı sokmazlar. Haliyle siz bunları 70 cm'lik bir akvaryumda beslemek isterseniz diğer balıklarınıza 20 cm gibi küçücük bir alan kalır. Bu da balıklarınızın arkalarından okuyacağınız Mevlüt'leri, lokum ve büsküvileri hazırlayın demek oluyor.  Ölçüleriniz en az 100-50-50 olsun. Bunun asgari olduğunu unutmayın. En baştan mümkün olduğunca büyük yaptırın akvaryumunuzu. Bu akvaryum hem onları sağlıklı bir şekilde yaşatır hem de size çok daha fazla bir seyir keyfi sunar.

Ana Sayfa  |  Alışveriş Sepetim |  Yeni Üyelik | Hakkımızda  Yardım |  İletişim 

Copyright © 2014 -TÜRKİYE YEM MERKEZİ - Her hakkı saklıdır. Yazılı izin olmadan kopyalanamaz veya taklit edilemez.

Bilginet